Založ si blog

Kleptokracia v Strednej Európe

Čím je charakteristický tento druh rozdelenia moci a zdrojov je, že na vertikálnej ako aj na horizontálnej úrovni dochádza k systematickému okrádaniu tých, ktorý sa nachádzajú na konci reťazca. My môžme pozorovať tento fenomén na republikách balkánskeho typu v strednej Európe, krajinách V4. Krajiny ako SR alebo ČR majú dosť zdrojov ale na prvých stupňoch stratifikačného rebríčka sa všetko bohatstvo vyparí.

Najlepšie sa to ilustruje na príklade športu, kde funkcionári rozkradnú finančné prostriedky pre talentovanú mládež a tak peniaze na profi šport majú len deti bohatých rodičov. Je to viditeľné v hokeji rovnako ako aj v lyžovaní, kde nám hrozilo že prídeme o náš najväčší talent kvôli skorumpovanému zväzu. Na Slovensku sa hokej hrá poväčšine v zastaraných hokejových arénach postavených ešte za socializmu a finančné prostriedky na nové arény politici radšej rozdajú svojim voličom ako populistický úplatok na ceste za udržaním moci. Tak vedľa moderných štadiónov v Košiciach alebo Bratislave máme kvôlne s drevenou strechou v Bystrici alebo vo Zvolene, ktoré patria do krajín III. sveta.

Vo futbale sa situácia rapídne zlepšila a môžme sa pochváliť modernými arénami, ktoré nám závidia aj v Rakúsku alebo Chorvátsku, kde napriek futbalovým úspechom na Mundiale nemajú Národný štadión. Tieto štadióny sa postavili za vlády nenávideného politika, ktorému liberálne ľavičiarske média nevedia prísť na meno. Dokonca aj oblasť kultúry si prišla na svoje, a to novou budovou SND, kde bežne vídať zájazdy z Viedne.

Sme krajina, ktorá má svoje výhody, najmä dobrú polohu v strede Európy, napojenie na nemecký priemysel a vďaka euru, dôchodkovej reforme a dlhovej brzde aj dobrý ekonomický podklad. Vďaka priaznivému ratingu od agentúr ako S&P máme aj nízky výnos dlhopisov a tak si môžme požičiavať za menej ako naši susedia. To sú úspechy, z ktorých benefituje len úzka skupina napojená na vrcholovú politiku. Dôvod je nízka vymožiteľnosť práva, ktorá nahráva najmä rôznym sociálnym inžinierom, ktorý vďaka rôznym podvodným schémam ako sú napr. nebankovky a exekučná mafia získavajú nezanedbateľné zdroje príjmov. Súdy, prokuratúra a polícia sú synonymami korupcie a pojem právny štát je len rétorická hračka niektorých politikov. To nezmení žiadny Matović a korupčná triáda si pôjde svoje za jaždého režimu.

Pizza Calzone

25.03.2023

Náš futbal napísal ďalšiu smutnú kapitolu vo svojej histórii. Páni z Bratislavy, dobre to vediete!!! V SR máme reálne dvoch- troch dobrých kormidelníkov, zbytok je nepoužiteľný. VladiW.& Koule sú viazaní v kluboch, Cossack si momentálne užíva hokej vo VIP priestoroch Steel Arény a čaká, kedy bude s futbalom najhoršie. Tento odborník z Eastlands je však pre Pánov z [...]

Progresívny trockizmus a zàvěry X. sjezdu ÚV

04.03.2023

Zásadním bodem ve Ficové kritice Europského svazu a pohledu na politickou praxi vůbec je problematika byrokratismu ve straně Směr, jejímž možným důsledkem je pak vytváření frakcí, se kterými se strana dle Fica vyrovnává nevhodným způsobem . V následujících několika odstavcích se tedy seznámíme s výše popsanou problematikou ve smyslu, jaká byla tehdejší politická [...]

Gulyás Republik

08.12.2022

Kdesi v strednej Európe na prahu medzi civilizovaným svetom a svetom barbarov sa pokúsili obrátiť ekonomické zákony na hlavu. Tam, kde vládne blažená prostota, myslel si ich vodca Victorius Wargas je možné všetko. Aj tlačením papierových HUFov zvýšiť bohatstvo krajiny aj zastropovaním cien čierneho zlata ukončiť infláciu. Ľud guľášovej republiky je večne nespokojný a [...]

Eduard Heger

Štát preveruje tri firmy za predaj diplomoviek. Pokuty budú pre ich biznis likvidačné

05.06.2023 10:50

Ak vysoká škola odhalí, že diplomovku pre študenta napísal niekto iný, môže mu odobrať titul.

Roberta Metsola, Predsedníčka Európskeho parlamentu

Šéfka europarlamentu: Musíme škrtnúť ruský plyn aj jadrové palivo

05.06.2023 10:38

Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolaová hovorí pre Pravdu o podpore pre Ukrajinu, ale aj o nízkej účasti Slovákov na eurovoľbách.

Taiwan / Loď / Navy / Lietadlo / P3C / Radar /

Ruská Baltská flotila začala cvičiť s desiatkami lodí v Kaliningradskej oblasti

05.06.2023 10:10

Cvičenie, ktoré sa začalo v pondelok, potrvá do 15. júna.

Iránsky dron

Granáty, munícia i rakety. Irán predal Rusku muníciu pre vojnu na Ukrajine

05.06.2023 09:20, aktualizované: 10:55

Dobre informovaný bezpečnostný zdroj pre Sky News uviedol, že ide o "100-percent autentický" text.

dejan

Každému čo jeho je- Suum cuique tribuere

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 7204x
Priemerná čítanosť článkov: 1201x

Autor blogu

Kategórie